6 najważniejszych zasad bezpieczeństwa na stoku

deska snowboardowa

Wybierając się na narty lub snowboard, cieszymy się perspektywą białego szaleństwa, zabawy i satysfakcji wynikającej z uprawiania zimowego sportu. By taki wypad był jednak udany, musimy pomyśleć również o kwestiach bezpieczeństwa. Nierzadko słyszy się przecież o przeróżnych wypadkach na stoku, które niekiedy kończą się złamaną nogą lub dużo poważniejszymi obrażeniami.

Pamiętaj o tym, że odpowiedni sprzęt i kask, to podstawa!

Na stoku absolutną podstawą jest oczywiście dobry jakościowo sprzęt. Zapewni on nie tylko szybkość podczas zjazdów, ale również dobrą sterowność, a co najważniejsze – bezpieczeństwo użytkowania. Kupując zatem narty lub deski, wybierajmy wyłącznie sklepy sprawdzone i oferujące profesjonalne wyposażenie.

Przykładem niech będzie zygzaksnow.pl – profesjonalna wypożyczalnia snowboardów w Białce Tatrzańskiej i sklep w jednym! Oczywiście w trakcie zakupów możemy polegać na opinii i radach sprzedających, jednak warto byśmy także samodzielnie poszerzyli swoją wiedzę.

Nie zapominajmy o kasku! Trzeba zrozumieć, że ten element wyposażenia może nie tylko uchronić nasze zdrowie, ale i życie. Nawet osoby doświadczone w sportach zimowych nie powinny tego lekceważyć. Na stoku nie są przecież same. Nie są też w stanie przewidzieć zachowania innych. Przy średniej szybkości zjazdu jakikolwiek uraz głowy może skończyć się tragicznie. Poza tym odpowiedni kask to również poczucie komfortu. Zapewnia ciepło, no i oczywiście dobrą wentylację.

Nie śpiesz się i nie popisuj na stoku

Im szybciej, tym lepiej – pomyślą niektórzy. Zjazd w takich warunkach, to dreszczyk emocji i skok adrenaliny. Jednak szybkość na stoku powinna być dostosowana do umiejętności! Pod uwagę trzeba wziąć też rodzaj trasy, jej stan oraz panujące dookoła warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia pozostaje również ilość innych narciarzy.

wypożyczalnia nart

Proponowany w sklepach sprzęt jest coraz nowocześniejszy i szybszy. A to z kolei powoduje inny problem – niektórzy decydują się na zbyt brawurową jazdę. Niedostateczne panowanie nad nartami czy deską, kończy się wówczas upadkiem. Na stoku pamiętaj zatem o tym, by po prostu dobrze się bawić, a nie popisywać.

Stosuj się do zasad jazdy na stoku i jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy – reaguj

Po pierwsze, pierwszeństwo w trakcie zjazdu ma zawsze osoba przed Tobą. Startując wybieraj zatem trasę, która nie będzie kolidowała z jej torem jazdy. Po drugie, tuż przed włączeniem się do ruchu, sprawdź, czy jest bezpiecznie. Podczas każdego manewru zachowuj też bezpieczną odległość. Staraj się nie zatrzymywać w trakcie zjazdu, ponieważ ktoś za Tobą może tego nie przewidzieć. Jeśli musisz, po prostu zjedź na bok, na sam skraj stoku. Przede wszystkim przestrzegaj wszystkich znaków, które widzisz na swojej drodze. To w dużej mierze one zapewniają Ci przecież bezpieczeństwo.

Kultura wymaga również, byś pomagał innym. Jeśli zauważysz, że inny narciarz się przewrócił – reaguj. W razie potrzeby wezwij pomoc lub sam jej udziel. Z pewnością chciałbyś przecież, aby obok Ciebie też nikt nie przejechał obojętnie.

Gdy już zastosujesz się do wszystkich powyższych zasad, perspektywa groźnego upadku zostanie zminimalizowana praktycznie do zera. Pozostanie wyłącznie czysta przyjemność z jazdy i nowych wrażeń na wybranym przez Ciebie stoku.