Najlepsze miejsca na spływy kajakowe w Dolinie Bobru

kajaki

Rzeka Bóbr jest największym lewobrzeżnym dopływem Odry. Jej źródło znajduje się na terenie Czech, ale to przez Polskę przebieg najpiękniejszy jej fragment. Park Krajobrazowy Doliny Bobru rozciąga się między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim. Jest to urokliwe miejsce, które zachwyca pięknymi krajobrazami. Rzeka Bóbr to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w całej Polsce, które cieszy się dużą popularnością wśród miłośników kajakarstwa. Dolina Bobru to idealne miejsce zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych kajakarzy.

Spływ kajakowy dla wymagających – trasa Nielestno – Lwówek Śląski

Jest to bez wątpienia trasa, która zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej żądnych przygód kajakarzy. Ma ona ponad 20 km długości, a spływ trwa około 5-6 godzin. Czas niezbędny na przepłynięcie całej trasy może być nieco dłuższy, gdyż w dużej mierze zależy od aktualnych warunków, jakie panują na rzece.

Podczas spływu rzeką Bóbr można podziwiać piękne krajobrazy i obcować z naturą. Kajakarstwo to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu z całą rodziną. Zwiedzanie Doliny Bobru pozwala poznać okolicę z zupełnie innej perspektywy. Uczestnicy spływu mogą podziwiać zarysy pobliskich Karkonoszy, a przy odrobinie szczęścia można także dostrzec ich najwyższy szczyt, czyli Śnieżkę.

Trasa kajakowa Nielestno – Dębowy Gaj

Jest to nieco mniej wymagająca trasa, dlatego poradzą sobie z nią początkujący kajakarze. Jednocześnie spełni oczekiwania także bardziej wymagających miłośników tego sportu. Mierzy ona około 13 km długości i jej przepłynięcie zajmuje około 3-4 godzin. Prowadzi przez miejscowość Wleń oraz Marczów, w którym konieczne jest przeniesienie kajaka, aby można było kontynuować podróż.

Spływ trasą Nielestno – Marczów – idealna trasa dla początkujących

Trasa prowadząca od miejscowości Nielestno do Marczowa to idealna propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kajakarstwem lub dla rodzin. Mierzy ona około 10 km długości, a jej przepłynięcie zajmuje około 2-3 godzin. Jest to więc idealny czas na to, aby móc podziwiać piękne widoki, a jednocześnie nie znudzić się wiosłowaniem. Taka wyprawa całą rodziną to świetna propozycja na aktywne spędzenie weekendu. Dla każdego, kto chce bliżej poznać uroki wyjątkowego miejsca, jakim jest Dolina Bobru, kajki są idealnym sposobem na to, aby ją przemierzyć.

Spływy kajakowe z miejscowości Wleń

Spływ kajakowy można rozpocząć również w miejscowości Wleń. Jednym z najchętniej wybieranych jest ten prowadzący do Dębowego Gaju. Jest to bardzo przyjemny i niezbyt wymagający odcinek o długości około 10 km. Jego pokonanie nie powinno zająć dłużej niż 3 godziny.

Z Wlenia można również wyruszyć na spływ prowadzący do Lwówka Śląskiego. Jest to zdecydowanie dłuższa trasa, gdyż liczy ponad 18 km, a na przepłynięcie tego dystansu potrzeba około 4,5-5 godzin. Cała ta trasa jest usytuowana w Krajobrazowym Parku Doliny Bobru.

Pozostałe trasy kajakowe w pobliżu Doliny Bobru, które warto przepłynąć

Dolina rzeki Bóbr to doskonałe miejsca do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z kajakarstwem. Jest ona dość łagodna, dlatego taki spływ jest bezpieczny, a jednocześnie dostarcza ogromną dawkę rozrywki. Oprócz wspomnianych tras kajakowych warto także wybrać się na odcinek Rakowice Małe – Bolesławiec. Jest on dość wymagający, dlatego poleca się go przede wszystkim dla osób średniozaawansowanych. To piękna trasa, która prowadzi przez szerokie koryto rzeki, które pełne jest zakrętów i zakoli. Miejscami można natrafić także na przyspieszenia, dlatego na ten odcinek powinny wybrać się jedynie osoby, które potrafią dobrze pływać kajakiem i mają niezbędne doświadczenie. Jego przepłynięcie zajmuje około 5-6 godzin, w zależności od aktualnych warunków panujących w korycie rzeki.

kajaki

Planując spływ kajakowy Doliną Bobru, pod uwagę warto także wziąć odcinek prowadzący od miejscowości Włodzice Małe do Kraszowic lub Bolesławca. Pierwsza opcja mierzy prawie 11 km i prowadzi przez ciekawe meandry rzeki. Druga trasa ma ponad 19 km i jej przepłynięcie zajmuje średnio 4-5 godzin. Bez względu na to, którą trasę wybierzesz, każda z nich dostarczy niezapomnianych przeżyć.